Antosiyanin Nedir?

Antosiyaninler antioksidan aktivite gösteren fenolik bileşiklerdir.
Antosiyanin alınımının sağlık üzerine olumlu etkileri birçok çalışmayla rapor edilmiştir.

ANTOSİYANİN VERİMLİLİĞİ

Moleküler Saflaştırma

Antosiyaninlerde standardize bir üretim, antosiyaninlerin gıdalarda yeterli oranda ve yaygın bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak için elzemdir.

Gerçekleştirdiğimiz moleküler saflaştırma sistemi ile antosiyaninler %98 verimde hedef sebze/meyveden saflaştırılabilmektedir.

YÜKSEK TEKNOLOJİK YÖNTEMLER

ANTOSİYANİNLERİN HASSASİYETLERİ


Tat ve kokunun haricinde antosiyaninler, çevresel faktörlerden (ısı, ışık, bulunduğu ortamdaki diğer gıda bileşenleri vb.) etkilenerek hızla bozulmaktadır.

Bu hızlı bozulmanın önüne geçmek için ileri ve yüksek teknolojik yöntemler kullanarak hassasiyetlerini azalttık. Raf ömrünün artmasını sağladık.

ANTOSİYANİNLERİN KULLANIMI

Avrupa Gıda Otoritesi’nin EFSA’nın [EFSA Journal 2013;11(4):3145]. yayınladığı bilimsel araştırma raporlarında Avrupa’da günlük antosiyanin tüketiminin yetişkin ve çocuklar için sırasıyla 0,1 – 0,3 mg/kg olduğu; çocuklarda bu oranın kırmızı&mor meyve ve sebzelerim rengine olan ilgisinden meydana geldiği ve hastalıklardan korunmak ve sağlığın güçlendirilmesi adına bu oranın yaklaşık 2,5 mg/kg olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Fonksiyonel Gıda Nedir?

Görünüşleri günlük hayatta her zaman tükettiğimiz gıdalara benzemesinin yanında yediğimizde sağlığımız için fayda sağlayan gıdalara fonksiyonel gıda denilmektedir.

Bizi ziyaret edin

Yeşilköy Mh. Eski Halkalı Cd.
10/3 Flor Plaza A Blok Kat:2
BAKIRKÖY / İSTANBUL