DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKS

Mor Ürünler

Antosiyoninlerin toksik limitleri oldukça yüksektir. Tüketen kişilerin, günlük sınırı aşması mümkün değildir. Antosiyaninler vücutta depolanmaz ve düzenli kullanımda fayda sağlamaktadır. Bu nedenle mor gıdaları tek bir öğüne sığdırmak yerine gün içerisinde öğünlere ayırmak daha etkilidir.

MorEkmek

Mormix katılarak elde edilen gıdalar düzenli olarak kullanıldıklarında etkilerini daha yüksek düzeylerde göstermektedir. Ekmek, tüm dünyada insanların en temel besin kaynağıdır.

Türk toplumunda ise yüzyıllardır her kesime hitap eden, tüketilen, kutsal değerlerinden birisi ve sofralarımızın baş tacıdır.

Bu sebeple Türkiye’de Mormixle buluşturduğumuz ilk gıda Morekmek oldu.

Mor Atıştırmalıklar

Sağlıklı mor atıştırmalıklar diğer besin öğeleri gibi vücutta depolanmaz aksine düzenleyici olarak görev yapar, serbest radikaller ile savaşır, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve organların daha rahat çalışabilmesine yardımcı olur.

Çay saatlerinizde size eşlik edebilecek Mini MorAcıbadem,
MorGaleta, Tahıllı MorGaleta, MorBiscotti lezzetlerimizi denemenizi öneriyoruz.

tatlıseverler için

Mor Baklava


Şerbetli tatlılardaki şeker miktarından şikayet edenler artık şekeri azaltılmış antosiyanin zengini mor baklavaya kavuştu. Mormix ile yaptığımız mor baklava içeriğindeki saflaştırılmış antosiyaninler sayesinde şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlayarak glisemik indeksi düşürür.

ANTİOKSİDAN DEPOSU

Mor Mantı

Mor Mantı düşük glisemik indekse sahiptir.
Doğal bir antioksidan deposudur.
Mormix meyve ve sebzeleri tüketerek elde edebileceğinizden daha fazla antosiyanin içermektedir.

Mormix Nedir?

Kırmızı ve mor meyve sebzelerdeki antosiyaninlerin yüksek ve ileri teknolojiler kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilmiştir.

Bizi ziyaret edin

Yeşilköy Mh. Eski Halkalı Cd.
10/3 Flor Plaza A Blok Kat:2
BAKIRKÖY / İSTANBUL